logo
post image 1

Ses mi Daha Hızlıdır Işık mı?

Ses mi Işık mı Daha Hızlıdır?

Yağmur yağarken şimşek çakınca önce görüntüsü sonra sesi gelir peki nedenini düşündünüz mü? Bunun nedeni ses ve ışık hızı arasındaki farktır. Bu içeriğimizde de sizler için ses ve ışık hızının farkını, ses mi ışık mı daha hızlıdır bunu araştırdık.

İşte sürekli olarak merak uyandıran "Ses mi ışık mı daha hızlı" sorusunun yanıtı;

Ses ve ışığın ortak özelliği, enerji taşıyan dalgalar olmasıdır. Peki, dalga nedir? Dalga, tekrar eden ve ilerleyen bir harekettir. Dalganın hızı, boyutu ve frekansı vardır.

Ses dalgalarına bakacak olursak, günlük yaşamımızda duyduğumuz ses, havada ilerleyen mekanik titreşim ve bir dalgadır. Her sesi duyabilir miyiz? Kulağımızla belirli frekanstaki ses dalgalarını işitebiliriz. Frekansı saniyede 20’nin altında olan sesleri işitemeyiz.

Işığa gelecek olursak, ışık bir dalgadır. Ses gibi mekanik dalgalar titreşim için hava gibi bir madde isterken; ışık gibi elektromanyetik dalgalar ise bir madde ortamına ihtiyaç duymaz çünkü boşlukta ilerlerler. Ses ise boşlukta ilerleyemez.

Ses ve Işık Hızı

  • Ses hızı: 343 m/s
  • Işık hızı: 300.000.000 m/s

Işık hızı, sesin hızından kat kat daha hızlıdır. Işığın hızı, saniyede 300.000 km’dir. Ses ise saniyede yaklaşık 300-400 metre yol alır. Işık hızının daha hızlı olduğunun en basit kanıtı ise şimşek ve gök gürültüsü olaylarıdır. Yağmurlu havalarda dikkat edecek olursanız öncelikle bir ışık yayılır ve daha sonra gök gürültüsünü duyarız. Hatta küçük çocuklar bu ışığı gördükleri anda birazdan gök gürültüsünün duyulacağını bildikleri için yorganın altına sığınırlar.

Sonuç olarak; Işık sesten çok daha hızlıdır. Buna en güzel örnek olarak da şimşek çakması verilebilir. Şimşek çakınca önce şimşek görünür daha sonra sesi gelir. 

Benzer İçerik Önerileri
Aydınlatma İçin Işık Tonlarının ÖnemiYıldızlar Gerçekten Kayar mı?