logo
post image 1

90'lar Çocuklarının Anlayabileceği Nostaljik Liste

90'larda Çocuk Olmak

Her dönemin güzelliği yaşanmışlığı kendine ancak 90'lar sanki biraz daha farklıdır. Hem teknolojiyi yakalayan, hem de sokaklarda oynayabilen son nesil olma özelliğini taşıyan 90'lardaki çocuklar, yaşanmışlıklarını artık günümüzde bulamıyor. Bizler de bu içeriğimizde 90'larda özlediğimiz şeyleri derledik.

İşte 90'lardaki çocukların ne kadar şanslı olduğunu gösteren ve özlenen şeyler;

1. Kola falan çok sevmezdik zaten Capri-Sun olsun tamamdı, içtikten sonra bir de kutuyu şişirip patlatacaktık çünkü. Her şeyi de son noktasına kadar değerlendirilirdi anlayacağınız içindeki karışık meyveli meyve suyu içilir, pipetle kutu nazikçe şişirilir tam ayak topuğumuza gelecek şekilde gözlerimizle nişan alıp bom patlatırdık :)

2. Biz ''Adam olacak çocuklardık.'' Barış abi bize öyle diyordu. Mızmızlanır mızmızlanırdık da bir o onlardı bizi. Hatta 90’larda doğan kişilerin çoğunun ismi anne ve babalar tarafından Barış Manço’nun konuk miniklerinin isimlerinin arasından oluşturulan listelerden seçilirdi.

3. Tolga abiyi izlerken gözlerimizi televizyondan ayırmazdık, canlı yayına katılan biz olmasak bile telefon tuşuna değil de kumandanının tuşlarından 4’e ve 6'ya basardık.

4. Tom ve Jerry de pislikleri halının altına süpüren teyzeyi hep merak ederdik.

5. Ninja kaplumbağaları izlerken canınız pizza istemez miydi ya da yolda geçerken rögar kapaklarının altında cidden bir sam amca var mı diye düşünenlerden miydiniz?

6. "Meybuz" ekmek aldıktan sonra artan para üstünün karşılığıydı bir nevi.

7. "Gidin başka yerde oynayın, topunuzu patlatırım" her gün duyduğumuz tehditlerdi ama yine de o mahallede Ayşe Teyzenin camına isabet ettirmeden de duramazdık topumuzu, her mahallenin bir Ayşe teyzesi bir de balkonda oturan top sesinden rahatsız olan yaşlı bir amca yok muydu "ööf başımı şişirdiniz ananız babanız yok mu sizin?"

8. 90'ların TV programları ve diziler bile çok farklıydı. "Çılgın Bediş", "Bizimkiler", "Vahşi Güzel", "Rosalinda" gibi diziler o dönemin en popüler dizileriyken, "Şahane Pazar" ve "Televole" gibi programlar da vazgeçilmezdi.

9. Mahallemize gelen seyyar salıncakta sallanmak… uçuyorduk adeta.

10. Cipsin içinde taso var mı diye bakkal amcaya çaktırmadan elimizle nasılda toz haline getirirdik o cipsleri. Cino çikolatanın bir tanesi asla yetmezdi, patlayan şeker ise adeta adrelanilimizdi.

11. Küçükken Sanal Bebek ile birlikte sorumluluk almayı öğrendik, 90'ların tableti tetristi. Ateriler ise bizim için adeta uzaya gitmek gibiydi.

12. Mahalleden geçen sinek ilacı arabasının arkasına bisikletle takılırdık, kurşun geçirmez asker misali :)

13. Şimdinin çocukları gibi bütün enerjimiz okulda harcamazdık çünkü okul çıkışı için planlarımız vardı. Çok yorulmamalıydık ki çıkışta tanımadığımız kişilerin evlerinin ziline bastıktan sonra , bir de o yeşil yeşil erikleri olan huysuz ihtiyar amcanın bahçesinden erikleri kopardıktan sonra tabana kuvvet koşacaktık:)

14. Mavi önlüklerimiz, üzerinde rakamlar yazan yakalarımız, kumaş mendillerimiz vardı.

15. Sokaklar bizimdi taşlardan kaleler ,çamurdan tabak yapardık; saklambaç, yakar top, yağ satarım bal satarım, ip atlamaca, topaç fırlatma, uzun eşeği rüyalarımızda bile oynardık.

Benzer İçerik Önerileri
Çocukluğumuzun Oyuncakları90’ların Kliplerinden 9 Dans Faciası