logo
post image 1

Yas İçin Neden Siyah Kurdele Kullanıyoruz?

Siyah Kurdelenin Anlamı Nedir ve Neden Kullanılır?

Siyah kurdele genellikle yas zamanlarında kullanılır. Özellikle son yıllarda karşımıza çıkan siyah kurdelenin derin bir anlamı da bulunmaktadır. Bu içeriğimizde siyah kurdele ile ilgili detaylı bilgileri sizler için derledik.

İşte sürekli olarak karşımıza çıkan siyah kurdele hakkında bilgiler;

Yas İçin Neden Siyah Kurdele Kullanılır?

Özellikle son yıllarda siyah kurdele kullanım oranı bir hayli artış gösterdi. Depremlerde, cenazelerde, acı olaylarda yas tuttuğumuz zaman direkt olarak sosyal ağlarımızdaki profil resimlerini siyah kurdeleli resmi koyuyoruz, televizyonlar ekranın sağ üst köşesine siyah kurdele koyuyor, gazeteler, cenazedeki insanların üzerinde yani her yerde siyah kurdele görmek mümkündür.

Siyah Kurdelenin Anlamı Nedir?

Her yerde takılan oldukça ilgi gören siyah kurdele insanın yas tuttuğunun işaretiymiş. Bizler neden siyah kurdele takıyoruz ya da neden bu kurdeleyi takıyoruz. Hiçbir şey öylece ortaya çıkmamıştır, mutlaka bir hikâyesi vardır. Yapılan araştırmalara göre siyah kurdele Yahudilere ait bir gelenek olduğu ortaya çıkmıştır. Bakın siyah kurdele geleneği Yahudilerde nasıl ortaya çıkmıştır.

Yahudi gelenekleri arasında vefat haberi alan kişinin, giysisinin bir parçasını yırtması bulunur. Yahudi Ortodoks erkekleri, kalbin bulunduğu, giysilerinin sol tarafındaki klapalarını keserler. Ortadoks olmayanlar ise genelde kravatlarını keserler veya yıpranmış bir siyah kurdeleyi düğmelerine takarlar.

Matemliler geleneksel olarak giysilerini cenaze başlamadan veya cenaze biter bitmez yırtarlar. Ebeveynler yırtık sol kalbin üzerinde görünecek şekilde, kardeşlerde sağda olmalıdır. Çocuk ve eşlerdeki yırtığın görünmesi zorunlu değildir.

İşte bu gelenek tüm dünyaya bu şekilde yerleşmiştir. Yahudi geleneklerine uygun bir şekilde cenazelerinizin başında olmayın.

Benzer İçerik Önerileri
Neden Kırmızı Karanfil Bırakılır?Mezara Çiçek Geleneği Nereden Geliyor?