logo
post image 1

Sağlığınızı Bulacağınız Türkiye'deki Meşhur Şifalı Sular

Türkiye'de Bulunan Şifalı Sular

Türkiye'de coğrafi yapısı ve iklimi dolayısıyla çok sayıda şifalı su barındırmaktadır. Her yıl ülkemize bu şifalı sular için çok sayıda ziyaretçi gelmektedir. Araştırmalarda göstermektedir ki Türkiye, termal kaynak zenginliği bakımından dünyadaki ilk 7 ülke arasında yer almaktadır. Bizler de Yalova'dan Antalya'ya, Kızılcahamam'dan Pamukkale'ye kadar Türkiye'de yer alan çok sayıda şifalı suları ve yararlarını sizler için araştırdık.

İşte gidenlerin şifa bulduğu ve Türkiye'de bulunan en iyi şifalı sular;

1. Bursa'daki Şifalı Sular

Bursa'da çok sayıda şifalı su kaynağı ve kaplıcalar yer almaktadır. Bu şifalı sular, başta sinir ve cilt hastalıkları olmak üzere, romatizma ve kilo problemleri gibi sorunlara da yardımcı olmaktadır. Bursa'daki en meşhur şifalı sular, Oylat kaplıcaları, Eski kaplıca, Çekirge kaplıcaları ve Kara Mustafa kaplıcalarıdır.

Oylat Kaplıcaları

Bursa-İnegöl'ün 27 kilometre güneyinde bulunan Oylat Kaplıcaları, suyunun özellikleri ile dünyanın dört bir yanından ilgi çekmektedir. Oylat suyunun hem içilebilen bir şifa kaynağı olmasıyla hem de sinir hastalıklarına iyi gelmesi ile tam bir şifa kaynağıdır.

Bölgede Kalabileceğiniz Oteller: Çağlayan Otel, Güven Otel ve Aşiyan Otel gibi otellerde de konaklayabilirsiniz.

Eski Kaplıca

Uludağ'ın kuzey eteklerinden çıkan bu kaynak suyu, bölgede öne çıkan şifalı sulardan biridir. Eski kaplıca, sindirim yolu hastalıklarına, kadın hastalıklarına ve kalp-damar hastalıklarına iyi gelmektedir.

Bölgede Kalabileceğiniz Otel: Kervansaray Otel'de konaklayabilirsiniz.

Çekirge Kaplıcaları

Bursa kent merkezinin kuzeybatısında yer alan Çekirge kaplıcalarının suları, romatizma, nevrit, cilt, idrar yolları ve kadın hastalıklarına iyi gelmektedir.

Bölgede Konaklayabileceğiniz Oteller: Çelik Palas, Marigold gibi otellerde konaklayabilirsiniz.

Kara Mustafa Kaplıcası

Bursa-Çekirge-Mudanya yolu üzerinde yer alan Kara Mustafa Kaplıcası, 1490 yılında yaptırılmıştır. Kaplıcanın suyu, romatizma, nevralji, gut, egzama, kemik kırıklarına iyi gelmektedir.

Bölgede Konaklayabileceğiniz Oteller: Uludağ Üniversitesi’nin tesislerinde konaklamak mümkün. Bunun dışında küçük pansiyonlarda bulunmaktadır.

2. Yalova'daki Şifalı Sular

Türkiye'nin ilk kaplıca tesislerine ev sahipliği yapan Yalova'da çok sayıda şifalı kaynak bulunmaktadır. Başta İstanbul olmak üzere Türkiye'nin her yerinden gelen ziyaretçiler özellikle Yalova'daki çamur banyolarına ilgi göstermektedir. Birçok termal tesise ev sahipliği yapan Yalova'da hem 5 yıldızlı hem de uygun fiyatlı pansiyonlarda konaklamak mümkündür. Yalova'daki meşhur şifalı sular şunlardır;

Yalova Termal Kaplıcası

Türkiye'nin en büyük ve önemli kaplıcalarından biridir. Suların iyi geldiği rahatsızlıklar, karaciğer, safra kesesi, deri hastalıkları, kadın hastalıkları, psikolojik rahatsızlıklar ve romatizma olarak bilinmektedir.

Bölgede Konaklayabileceğiniz Oteller: Thermalium Wellness Park Hotel, Limak Termal Boutique Hotel ve Termal Elit Hotel gibi otellerde konaklayabilirsiniz.

Armutlu Termal Kaplıcaları

Armutlu'da da birçok termal kaynak ve tesis bulunmaktadır. Armutlu kaplıcalarının iyi geldiği rahatsızlıklar, solunum yolları rahatsızlıkları, idrar yolu iltihapları, dolaşım bozukluğu, bel ve boyun fıtığı gibi hastalıklardır.

Bölgede Konaklayabileceğiniz Oteller: Erdilli Termal Otel, Anka Termal Otel ve Miray Thermal Otel gibi otellerde konaklayabilirsiniz.

3. Afyon'daki Şifalı Sular

Afyon bölgesinde birçok şifalı kaynak bulunmaktadır. Bu kaynaklar, romatizma, felç, farenjit ve deri iltihaplarına iyi gelmektedir. Bölgede öne çıkan şifalı kaynaklar ise şu şekildedir:

Hüdai Çamur Banyoları

Antalya yolu üzerine inşaa edilmiş tesisler, romatizma, kırık-çıkık tedavileri, çoçuk felci ve kadın hastalıklarına iyi gelmektedir.

Gazlıgöl

Merkeze 25 km uzaklıkta yer alan Gazlıgöl, yararlı mineral ve gazların bulunduğu kaynaktır. Gazlıgöl'ün iyi geldiği rahatsızlıklar, cilt hastalıkları, böbrek taşı, romatizma, safra kesesi, idrar yolları ve kadın hastalıklarıdır.

Ömer Kaplıcaları

Romantizma, eklem rahatsızlıklarına, kısırlık ve bronşite faydası vardır.

Gecek Kaplıcaları

Gecek şifalı suları, merkeze 15 km uzaklıktadır. Buradaki şifalı sular romatizma ve ortopedik ameliyat geçirenlerin fizik tedavilerine iyi gelmektedir.

Sarıkaya Kaplıcası

Sarıkaya ilçesindeki kaplıcaların suyu, kronik romatizma, kırık çıkık, kadın hastalıkları gibi rahatsızlıkların tedavisine iyi gelmektedir.

Bölgede Konaklayabileceğiniz Oteller: İkbal Thermal Hotel, Korel Termal Otel, NG Hotels ve Oruçoğlu Thermal Resort konaklayabileceğiniz yerler arasındadır.

4. Ankara'daki Şifalı Sular

Ankara kaplıcaları dendiği zaman akıllara ilk olarak Kızılcahamam gelmektedir. Ankara'daki kaplıcalar genel olarak, karaciğer, böbrek, mide ve kalp ve kan dolaşım hastalıklarına iyi gelmektedir.

Kızılcahamam

Başkent'e sadece 75 km mesafede olan ilçe, genellikle ılıcalarıyla bilinmektedir. Genel olarak, romatizma, siyatik, kadın hastalıkları, dolaşım bozuklukları ve mide hastalıklarına iyi gelmektedir.

Ayaş Ilıcaları

Ankara merkeze 82 km uzaklıkta olan Ayaş ılıcaları özel bir firma tarafından işletilmektedir. Tesiste ayrıca fizik rehabilite merkezi de bulunmaktadır.

Haymana Kaplıcaları

Ankara merkeze sadece 74 km mesafede yer alan tesis, çocuk felci ve ortopedik hastalıkların tedavisi için tercih edilmektedir.

Beypazarı İçmeleri

Ankara'ya 102 km uzaklıktaki ilçeye bağlı olan irili ufaklı birkaç kaplıca mevcuttur. Bunlar Kapullu ve Tahtalı termalleridir. Bu kaplıcaların ciltteki sorunlara iyi geldiği söylenmektedir.

Bölgede Konaklayabileceğiniz Oteller: Eliz Termal Hotel & Convention Center, Ab-ı Hayat Termal Oteli ve Papatya Thermal Resort gibi oteller yer almaktadır.

5. Denizli'deki Şifalı Sular

Denizli, termal kaynaklar ve kaplıca bakımından oldukça zengin bir şehrimizdir. Şehri meşhur eden yer ise tabi ki Pamukkale'dir. Pamukkale'deki bu traventeller, kalp ve damar sertliğine, tansiyon, romatizma, deri rahatsızlıkları, felç ve böbrek taşlarına iyi gelmektedir.

Bölgede Konaklayabileceğiniz Oteller: C&H Otel, Herakles Termal Otel ve Spa Otel Colossae gibi yerlerdir.

6. Balıkesir'deki Şifalı Sular

Balıkesir'in Gönen, Edremit ve Susurluk ilçelerinde çok sayıda termal kaynak yer almaktadır. Bu kaplıcaların başlıcaları, Gönen Kaplıcaları, Susurluk-Kepek Kaplıcaları, Edremit Güre Kaplıcaları ve Derman Kaplıcalarıdır.

Gönen Kaplıcaları

Gönen kaplıcaları genel olarak, hazımsızlık, safra kesesi tembelliği, kalın bağırsak spazmları, her çeşit romatizma, kireçlenme, ruhsal sıkıntılara bağlı ağrı ve huzursuzluklara iyi gelmektedir.

Susurluk-Kepek Kaplıcaları

Susurluk kaplıcaları, romatizma, kireçlenme, nevralji, nevrit, polinevrit, felçler ve kadın hastalıklarının tedavisinde yararlı olmaktadır.

Edremit Güre Kaplıcaları

Kaz Dağları'nın eteğinde yer alan kaplıca, cilt hastalıkları, kadın hastalıkları, üst solunum yolları astım, guatr, kireçlenmeler için faydalıdır. Ayrıca sedef, böbrek taşı ve kumları ve karaciğer rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.

Derman Kaplıcaları

Bu kaplıca romatizma, arterit, kadın hastalıklarının tedavisinde faydalı olmaktadır.

Bölgede Konaklayabileceğiniz Oteller: Sındırgı Obam Termal Otel, Adrina Termal Otel ve Gönen Park Termal Otel gibi tesislerde konaklayabilirsiniz.

7. Antalya'daki Şifalı Sular

Genellikle turizm şehri olarak öne çıkan Antalya'da, çok fazla bilmese de birkaç kaplıca bulunmaktadır. Bölgedeki kaplıcalar, Kaş, Alanya ve Demre'de bulunmaktadır.

Kaş Ilıcası

Kükürt ve klorür içeren su, romatizmalı kişilere çok iyi gelmektedir.

Damlataş İçmesi

Damlataş mağarasının içinde çıkan şifalı bir sudur. Bronşite iyi gelmektedir.

Demre Kaplıcaları

Doğal güzellikleriyle ünlü tatil kasabası Demre'deki bu kaplıca, sindirim sistemine iyi gelip vücudu rahatlatmaktadır.

Bölgede Konaklayabileceğiniz Oteller: Porto Bello Hotel Resort, Aska Lara Resort & Spa ve Hotel Lamak Lira gibi otellerde konaklayabilirsiniz.

8. Kütahya'daki Şifalı Sular

Ege Bölgesi ile İç Anadolu'nun ortasından yer alan Kütahya şifalı suları ile ön plana çıkan bölgelerimizden bir diğeridir. Bölgede öne çıkan şifalı sular, Yoncalı, Çitgöl, Eynal ve Gediz kaplıcalarıdır.

Yoncalı Kaplıcaları

Yoncalı kaplıcaları özellikle, cilt, egzama, bel fıtığı ve siyatik rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.

Çit Göl Ilıcaları

Bu kaplıcanın suları, cilt rahatsızlıkları, ülser, böbrek taşları ve deri rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.

Gediz- Ilıcasu

Gediz ilçesi yakınlarında bulunan kaynak, kemik hastalıklarına iyi gelmektedir.

9. Diyarbakır Şifalı Suları

Diyarbakır’ın merkezine 90 kilometre mesafedeki Çermik kaplıcaları, İtalya kaplıcalarından sonra nitelik bakımından dünyada ikinci sırada yer alıyor. Diyarbakır’daki kaplıcalar, iltihaplı romatizmalar, çocuk felçleri, nevrit, polinevrit, kadın hastalıkları sendromlarında tedavi amaçlı kullanılmaktadır.

Benzer İçerik Önerileri
Nerenin Kaplıcası Hangi Hastalığı Tedavi Eder?En İyi 15 Termal Kaplıca