logo
post image 1

Dinlemeye Doyamayacağınız En Güzel Mardin Türküleri

Mardin Yöresine Ait Türküler

Mimari, etnografik, arkeolojik, tarihi ve görsel değerleri ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan bir şehir Mardin, aynı zamanda yöresel ezgileriyle de ön plana çıkmaktadır.

Her ülkenin, her ilin ve her yörenin kendine özgü türküleri ve bu türkülerin hikayeleri bulunmaktadır. Mardin yöresine ait halk müziği ve türküleri, ülkemizde en sevilen ezgiler arasındadır.

İşte dinlemeye doyamayacağınız en sevilen Mardin türküleri;

1. Yola Çıktım Mardin'e

Bir Midyat türküsü olan "Yola Çıktım Mardin'e" oldukça eski bir türküdür. Hareketli bir müziğe sahip olan türkü birçok sanatçı tarafından yorumlanmıştır. İlk dörtlüğü şu şekildedir:

Yola çıktım Mardin'e

Düştüm senin derdine

Mevlam sabırlar versin

Yarini yitirene...

Türkünün hikayesi ise, kavuşamayan aşıklar arasında geçmektedir.

Midyat çevresinde çok zengin bir bir ağanın dillere destan güzellikte bir kızı varmış. Halime adındaki bu genç kız, güzel olduğu kadar marifetliymiş de. İsteyeni çok olan Halimeye, Estel adında fakir bir genç oğlan aşık olmuş. Kızında onda gönlü varmış fakat babasının istediği başlık parası yüzünden kavuşamıyorlarmış. Estel, başlık parasını bulabilmek için gurbete gitmiş ama dönememiş. Kız ise Estal dönsün diye beklemiş ve kimseye yar olmamış.

2. Kirpiklerin Ok mudur?

Bir Mardin türküsü olan "Kirpikleri Ok Mudur"un kaynak kişisi Nezih Şenses'tir ve derlemesi ise Muzaffer Sarısözen tarafından yapılmış olan notaya alınmıştır.

Kirpiklerin ok mudur oy oy

Kalbime batıyor di yar Mardin güzeli

3. Aşka Düştüm Yeni Baştan Çıkardın Beni

Bedri Orcan'a ait olan bu türkünün, düzenlemesi ise Muzaffer Sarısözen'in tarafından yapılmıştır. Mardin'in en sevilen türküleri arasında yer almaktadır.

Aşka düştüm yeni

Baştan çıkardın beni

Yarin kokusu gelir

Baharın gülü gibi

4. Bahar Geldi Gül Açtı

Bedri Orcan'a ait olan bu türkünün derlemesini yapan isim ise Muzaffes Sarısözen'dir.

Bahar geldi gül açtı

Bülbül yerinden uçtu

Şu benim deli gönlüm

Başıma bir dert açtı

5. Bir Tel Çektim Mardin'den

Mardin kaynaklı olan türkünün, derlemesi İzzet Altınmeşe tarafından yapılmıştır. Ayni ezgi ile Türkçe, Arapça, Süryanice her dilde ve her sözde sevilen bir türküdür. Özellikle Bedri Ayseli'nin yorumu çok beğenilmektedir.

Bir tel çektim Mardin'den

Bir ah çektim derdinden (le le le Sabiha)

6. Bir Ay Doğdu Karşıdan

Dalal olarak da bilinen sevilen Mardin türküsüdür. Ömer Önderoğlu'na ait olan bu türkü, birçok ünlü türkücü tarafından seslendirilmiştir.

Gözlerin badem içi

Sen gönlümün sevinci (Dalal oy Dalal)

Gözünden akan yaşlar

Sanki birer inci (Dalal oy Dalal)

7. Ey Gülcü Güllerin Satan

Mardin yöresinin sevilen türküleri arasında yer alan "Ey Gülcü Güllerin Satan" Nezih Şenses'e ait bir eserdir. Türkünün düzenlemesini yapan ve notaya alan kişi ise Ahmet Sezgin'dir.

Ey gülcü güllerin satan

Güllerin kaçar para

Bir demettim gül koklasam

Koklatır mısın bana

Benzer İçerik Önerileri
Mardin Hakkında BilmediklerinizMardin'in En Meşhur Lezzetleri