logo
post image 1

Evdeki Kötü Kokuların Giderilmesinde En Etkili Yöntemler

Evdeki Kötü Kokulardan Kurtulmak İçin Pratik Çözümler

Mutfak temizliği, çok uğraştıran bir iştir. Özellikle giderilemeyen kötü kokular ya da ağır yemek kokuları mutfakla uğraşan kişiler için oldukça sıkıntılıdır. Temizlik malzemelerinin, en keskin parfüm kokularının dahi gideremediği kokular için basit yöntemler vardır. Bu içeriğimizde evinizde belli başlı kötü koku oluşturan yerlerin veya nesnelerin pratik bir şekilde nasıl temiz kokacağını anlatacağız.

İşte her evin korkulu rüyası kötü kokulardan kurtulmanın yolları;

1. Çöp Kovası Kokusu Nasıl Giderilir?

Çöp kovaları, mutfakta kötü kokuların oluşmasına neden olan en büyük etmenlerden biridir. Mutfakla uğraşan herkes, çöp kovası kokusunu ortadan kaldırmalıdır. Çöp kovalarındaki kötü kokuları gidermek yerine çöp kovasında kötü koku oluşmasını engelleyebilirsiniz. Yediğiniz yiyeceklerin atıkları siz ne yaparsanız yapın kokmaya devam edecektir. Bu yüzden bu kokuları öncelikle dışarı çıkmasını engelleyecek şekilde çöpe atmayı denemelisiniz.

  • Yemek, meyve ve sebze gibi atıkları her zaman ağzı kapanabilen poşetlere veya kese kağıtlarına koyun.
  • 2-3 günde bir çöp kovasının içini çamaşır suyuyla çalkalayın.

2. Buzdolabındaki Koku Nasıl Giderilir?

Buzdolabındaki ağzı açık yiyecekler kokuya sebep olur. Bu kokunun en etkili çözümü ağzı açık karbonattır. Eğer evinizde karbonat yoksa bu sorunu ağzı açık bir sirke ile de çözebilirsiniz. Buzdolabınızda bir takım bozulabilecek yiyecek ve içecekleri uzun süre kullanmadan bıraktıysanız dolabınızın kokması kaçınılmazdır. İçerisindeki koku ne kadar kötü olursa olsun dolabın içine koyacağınız bir bardak süt bu kokuyu nötrleyecektir. Kokunun azaldığını anladığınızda ise normal rutin temizliğinizi yaparak içeride oluşan kokudan tamamen kurtulabilirsiniz. Bir diğer alternatif ise her zaman dolabınızda kesilmiş bir limon bulundurmaktır. Bu limon dolabın ferah kokmasını sağlayacaktır.

3. Yemek Kokuları Nasıl Giderilir?

Mutfakla uğraşan herkesin en büyük sorunu yemek kokularıdır. Özellikle lahana ve kereviz tarzı sebzeler rahatsızlık verecek kadar kötü kokar. Bunun için yapmanız gereken şey; haşlama suyuna bir parça mantar tıpası atmaktır. Böylece kokunun yayılmasını engellemiş olursunuz. Sebzelerin dışında kızartma kokusu da mutfakla uğraşan kişilerin yaşadığı en büyük sorunlardan biridir. Bunun içinse yapmanız gereken kızgın yağın içerisine bir sap maydanoz koymanızdır. Aynı şekilde balık kokusunu gidermek için ateşin üzerinde bir tutam çay yakmanız ya da bir kapta sirkeli su kaynatmanız yeterlidir.

4. Dolap ve Çekmecelerdeki Kokular Nasıl Giderilir?

Dolap ve çekmece kokuları kadınların en büyük sorunlarından biridir. En etkili temizlik malzemesi kullanılsa da iki gün sonra o kokular yine geri gelir. Bunun için temizlik malzemesi yerine ispirtolu su kullanmalısınız. Dolapların ve çekmecelerin içerisini ispirtolu su ile sildikten sonra bir çay tabağına un, hardal ya da kokulu sabun koyup dolabın içine yerleştirin. Ayrıca dolaplarınızda oluşan kötü koku her daim devam ediyorsa kötü koku engelleyicilerden alıp dolabınıza yerleştirebilirsiniz. Bu işlem dolabınızdaki tabak ve bardaklarınızı kokutmayacak aynı zamanda dolapta çirkin kokulara geçit vermeyecektir.

5. Gardıroptaki Kokular Nasıl Giderilir?

Gardırop kokularını gidermek için en yaygın kullanılan yöntem naftalindir. Kokuya kesin çözüm olan naftalinin güzel koktuğunu söylemek zordur. Özellikle elbiselere sinen naftalin kokusu hiç hoş kokmaz. Dolapta naftalinin yerine limon ya da portakala karanfil batırıp dolaba koyun. Burada aklınıza meyvelerin küflenmesi gelecek ama meyveler küflenmek yerine küçülmeye gider. Son olarak, kıyafete sinmiş olan naftalin kokusunu elbiseyi yıkamadan giderebilirsiniz. Naftalin kokan elbisenizi kalorifere ya da soba yakınına asın.

6. Tencerelerdeki Kokulardan Nasıl Giderilir?

Mutfağınızdaki kap kacaklarda meydana gelen kokuları gidermek için 2 yöntem bulunuyor. Bu yöntemlerin birincisi; kap kacakların içerisine kuru kahve koymak. İkincisi ise; içerisine bir dilim limon koyup üzerine bir miktar su da ekleyip kaynatmak. Diğer yandan tencerelerden balık kokusunu gidermek içinse tencereyi kahve telvesi ile silmeniz yeterli olacak.

7. Sigara Kokusu Nasıl Giderilir?

Odaya çok çabuk sinen sigara kokuları kolay kolay gitmek bilmez. Sigara kokusunu engellemek için odanın belli köşelerine ıslak sünger koymanız yeterlidir. Sürekli sigara içmediğiniz bir ortamda sigara içtiğinizde kokunun gitmeyeceğinden şüpheleniyorsanız hemen bir mum yakın. Mum, sigara kokusunu emecek ve kendi kokusunu yayacaktır.

8. Boya Kokusu Nasıl Giderilir?

Evinize boya yaptıktan sonra boyanın kokusunun gitmesi için günlerce pencerelerinizi açık tutarsınız. Sürekli olarak bu keskin kokuyu teneffüs etmek yerine boya yapıldıktan sonra odanın ortasına bir tabak içerisine ufalanmış bayat ekmek koyun. Ardında ertesi gün yine odanın ortasına kaynamış sıcak süt koyun. Bu yöntem boyanın kokusunu tam olarak gidermese de keskinliğini alır.

9. Odalardaki Kötü Kokular Nasıl Giderilir?

Odalar havasızlıktan dolayı çok kötü kokar. Bu kötü kokuyu engellemek için ya da uzun süre eve uğramayacağınız zaman odada kötü kokuların oluşmaması için tabakların içerisine kurutulmuş lavanta çiçeği koyup odalara bırakın. Lavanta kokusu sizi rahatsız ediyorsa etrafta tehlike oluşturmadan yanıp sönecek mumlar bırakmak geldiğinizde odanızın mis gibi kokmasını sağlar. Şimdilerde her evde bulunan zamanlayıcılı oda spreyleri de bu kötü kokularla baş etmenin en kolay yollarından biridir.

Benzer İçerik Önerileri
Evde Oda Kokusu Nasıl Yapılır?5 Doğal Oda Kokusu Yapımı