logo
post image 1

Ada Parsel Sorgulama Nasıl ve Nereden Yapılır? | 2022

Ada Parsel Sorgulama

Ada ve parsel sorgulama servisi için Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ile e-devlet sitelerinden ulaşabilirsiniz. e- devlet sitesinin açılması ile artık tüm emlak işleriniz için Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne gitmenize gerek yok. Parsel sorgulama işlemleriniz için TKGM’nin web sayfasından anında ve kolaylıkla yapabilirsiniz. Ada parsel sorgulama, parsel pafta sorgulama gibi tüm emlak işlemlerinizin neredeyse tamamını e-Devlet üzerinden yapabilirsiniz.

TKGM Tapu ve Kadastro Parsel Sorgulama

Tapu parsel sorgulama yapmak için takipte kalarak, TKGM’nin resmi internet sitesine gidebilirsiniz. 

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün hizmete sunduğu parsel sorgulama sayfasındaki harita ile istediğiniz yerin parsel, pafta bilgisini öğrenebilirsiniz. Sorgulama yapacağınız yerin parsel sorgusu için il, ilçe, mahalle, ada, parsel bilgilerini vererek belirlediğiniz yeri haritadan görebilir parsel, pafta bilgilerini detaylıca görebilirsiniz. Bunlara ek olarak eylem ve boylam bilgileriyle de sorgulama yapabilir, o yerin koordinat bilgilerini de öğrenebilirsiniz.

Belirlediğiniz bir yerin parsel pafta sorgulaması işlemlerinde ayrıntılı seçenekler de bulunuyor. TKGM parsel sorgulama sayfasında bulunan il, ilçe, mahalle, ada, parsel bilgilerini girerek istediğiniz yeri harita üzerinde görüp, parsel pafta bilgilerini öğrenebilirsiniz. Coğrafi olarak enlem ve boylam bilgileriyle de sorgulama yapabilirsiniz.

e-devlet Parsel Sorgulama

e-Devlet üzerinden ada ve parsel sorgulama yapmak için Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi’ne kayıtlı olmanız gerekmektedir. e-Devlet resmi site üzerinden servisi TAKBİS’e, T.C. Kimlik Numarası kayıtlı olan kişilere kapsamlı olarak hizmet veriyor.

Eğer kaydınız varsa takipte kalarak e-Devlet sistemine T.C. Kimlik Numaranız ve şifreniz ile girdikten sonra "e-Hizmetler" kısmından "Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü" seçiniz. Daha sonra çıkan "Tapu Bilgileri Sorgulama" linkine tıkladığınızda kayıtlı bilgilerinizi göreceksiniz ve harita servisi kullanabileceksiniz.

Ada Parsel ve Pafta Nedir?

Tapu ve Kadastro ile alakalı terimler içinde geçen ada, pafta, parsel kelimelerini sıklıkça görüyoruz. Bu terimlerde ada; belli sınırlarla çevrili imar planların meydana getirdiği parsellerin üstündeki bir arada olan sokak, cadde, meydan, demiryolu, akarsu gibi oluşumu olarak tanımlanıyor.

  • Parsel: İmar planlarına göre sınırları belirlenmiş arazi parçasına denir. 1 parsel üzerinde birden çok hak sahibi olabiliyor.
  • Ada: Parsel terimlerini daha çok kentsel dönüşüm ile birlikte fazlaca duyamaya başladık. Kentsel dönüşüm alanları neredeyse parsel bazında yapılıyor.
  • Pafta: Belirli ölçekteki büyük harita, plan veya modeli oluşturan ayrı parçalardan her birini ifade ediyor.
Benzer İçerik Önerileri
Tapu Harcı Sorgulama ve HesaplamaTapu Nedir ve Tapu Renkleri Neden Farklıdır