logo
post image 1

Herkesin Korkulu Rüyası Tıkanık Gideri Açma Yöntemleri

Gider Tıkanıklığı Açma Yolları

Gider tıkanıklığı hemen her evde görülebilecek ciddi bir problemdir. Ev işlerinin aksamasına neden olan bu durum özellikle eski binalarda sık sık görülür. Genellikle kullanıcı hatalarından kaynaklanan gider tıkanmaları, binanın gider borularında çok sayıda dirsek kullanılmasından da meydana gelebilir. Peçete, poşet, izmarit vb. katı maddeler tuvalet borularında birikerek tıkanmalara neden olur. ­Aynı şekilde mutfak lavabolarında da taneli yemeklerin ve çayın çöpünün gidere direk dökülmesi de boruları tıkar. Bu içeriğimizde gider açma yöntemleri, gider açmak için ne yapılır, tıkalı gider nasıl açılır gibi soruların yanıtını verdik.

İşte büyük bir dert olan tıkalı giderleri açmak için yöntemler;

Tıkanan Gideri Açma Yöntemleri

Gider tıkanması nasıl açılır sorusunun piyasada birçok cevabı var. Ancak yöntemlerin çoğu faydalı olmaktan daha çok zarara neden olabiliyor. Gider tıkanıklığının açılması için izleyebileceğiniz en etkili yöntemleri sizler için araştırdık. Bu yöntemlerle evinizde tıkanan giderlerin nasıl açılacağını adım adım sizlere anlatacağız.

1. Sirke ve Karbonat Yöntemi

İhtiyacımız olan malzemeler şunlardır;

 • Yarım bardak sirke
 • Yarım bardak karbonat
 • Yarım çaydanlık sıcak su

Sirke ve karbonatla gider açmak oldukça basit bir yöntemdir. Öncelikle tıkanmış olan gidere yarım bağırdak sirke ve yarım bardak karbonat dökün. Ardından 15 dakika kadar bekleyin. Daha önceden hazırladığınız kaynar suyu gidere dökün.

NOT: Giderdeki tıkanıklık çok fazlaysa bu uygulamayı bir saat sonra tekrar deneyin.

2. Tıkanan Lavabo ve Küvet Giderleri Nasıl Açılır?

Tıkanan lavabo ve küvet giderleri, özellikle saçların borulara ulaşmasıyla meydana gelir. Mutfak lavabosunun tıkanması ise yemek atıklarından kaynaklanır. Bu duruma tuvalet tıkanmasının aksine bireysel olarak müdahalede bulunabilme şansına sahipsiniz. Tıkanan lavabo ve küvet giderlerini açmak için şu adımları izlemelisiniz:

 • Öncelikle gideri şiş gibi bir çubukla yoklayın.
 • Ardından da 5-6 kez pompayla deliği pompalayın.
 • Lavabo tıkanıklığında gider borusunu çok sert olmamak şartıyla sağa sola biraz sallayın.

3. Lavabo Açıcılar?

Bu basit yöntemler etkili olmadıysa hemen her marketten rahatlıkla temin edebileceğiniz lavabo açıcılardan bir tane alın. Lavabo açıcı ürünün kullanımı çok kolaydır; Gider deliğinin üzerine ürünü döküp ardından da kaynar suyu boşaltın. Ancak kimyasal bir ürün kullandığınız için kaynar suyu döktüğünüzde ortaya çıkacak olan buhardan uzak durmalısınız. Öte yandan böyle ürünleri sık sık kullanmak giderlerde kireç tabakası oluşturabilir. Çok nadir kullanmanızda her zaman fayda var. Son olarak lavabo açıcılar da gideri açmadıysa o zaman işin ustası tarafından borular tamamen sökülüp içinin temizlenmesi gerekir.

Gider Tıkanması Nasıl Önlenir?

 • Tuvalete katı maddeler kesinlikle atmayın.
 • Giderlerinizi ayda en az bir kez mutlaka kontrol edin. (Özellikle lavabonuz tıkanmamış olsa da size anlatacağımız yöntemleri deneyebilirsiniz.)
 • Çayın çöpünü lavaboya değil çöpe dökün.
 • Yemek yaparken pirinç, bulgur vb. gibi küçük taneli yiyecekleri lavaboya dökmeyin.
 • Lavaboda yıkadığınız aşırı yağlı bulaşıklardan sonra hemen soğuk su kullanmayın. Aksine bulaşığınız bittikten sonra lavabodan kaynar su dökün.
Benzer İçerik Önerileri
Fayans ve Derz Aralarını Temizle YöntemleriTuvaletten Daha Kirli Eşyalar