logo
post image 1

İstanbul Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Özellik

İstanbul Hakkında Bilgiler

İstanbul, Türkiye'nin en güzel ve en büyük şehri olduğu gibi tarihi dokusu ve diğer pek çok özelliği ile de her daim görülmeye ve keşfedilmeye değerdir. Aynı zamanda bu güzel ve devasa şehrin keşfetmeye değer yanları da her daim ortaya çıkmaya devam etmektedir. Peki, neden İstanbul bu kadar önemli bir şehirdir?

İşte görenleri hem tarihi hem doğal güzellikleriyle büyüleyen İstanbul hakkında bilgiler;

1. Dünyanın Ulaşım Merkezidir

İstanbul, bilhassa transit yolcular için en önemli aktarma merkezlerinden bir tanesidir. Şüphe yok ki bu durumda Türkiye'nin bayrak taşıyıcı firması olan Türk Hava Yolları'nın da etkisi pek fazladır. Yeni açılan İstanbul Havalimanı özellikleri de bu durumu kanıtlayıcı olarak ortaya koymaktadır.

2. Şehrin İsminin Kökeni Yunancadır

İstanbul ismi, Yunanca'daki "Eis ten polin" söz öbeğinden gelmektedir. Bu söz öbeğinin manası ise "şehre doğru" olarak tercüme edilebilir. Bu antik dönemlerde İstanbul'a giden yolu tanımlamak adına kullanılmakta olan bir tabirdir. Bugünkü ismini de oradan almıştır.

3. Avrupa'da Sokakta Ayakkabı Boyacıları Olan İki Şehirden Bir Tanesidir

İstanbul, sokaklarda seyyar ayakkabı boyacılarının olduğu iki Avrupa kentinden bir tanesidir. Elbette bu boyacılar da kente bir renk katmaktadır. Bir diğer şehir ise Portekiz'in başkenti Lizbon'dur.

4. Tarih Boyunca Kuşatma Altında Bulunmuştur

Stratejik öneminden ve iki kıtayı bir arada tutmasından dolayı tarih boyunca hiç rahat bırakılmayan bir şehir olmuştur. Hal böyle olunca da her daim bu şehri kuşatan birileri bulunmuştur. En sonunda Osmanlı Devleti tarafından bu kuşatmalar gerçekleştirilmiş ve şehir durulmuştur.

5. Sokak Yemekleri Son Derece Ünlüdür

İstanbul, sokak yemekleri ile de son derece popüler olan bir kenttir. İstanbul simidinden balık ekmeğe, dürümden kokoreçe kadar pek çok sokak yemeği ile ün kazanan bu şehir, bu yönü ile yabancıların da hayli ilgisini çekmektedir.

Eğer yabancı şehirlerin sokak lezzetleri hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz "Dünyanın En Lezzetli Sokak Yemekleri" içeriğini okuyabilirsiniz.

6. İçinden Deniz Geçen Tek Şehirdir

Elbette pek çok şehrin sınırları içerisinden deniz geçebilir. Fakat İstanbul, şehrin tam merkezinden denizin geçmesi yönüyle diğerlerinden ayrılacaktır.

7. Fethi Peygamber Tarafından Müjdelenmiştir

İstanbul'un fethi, Hz. Muhammed tarafından da müjdelenmiştir. Şöyle ki, Hz. Muhammed İstanbul'un elbet bir gün fethedileceğini öngörmüş ve bu kenti fetheden hükümdarı övmüştür.

8. Osmanlı'ya Senelerce Başkentlik Yapmıştır

İstanbul, yüzlerce sene Osmanlı Devleti'ne başkentlik etmiştir. Bugün bu denli geniş bir tarihi dokusunun olması ve Türkiye'nin en büyük şehri olarak ifade edilmesi de bundan dolayıdır.

9. Defalarca Kez Yeniden İnşa Edilmiştir

Kimi zaman yangınlardan dolayı kimi zaman ise savaşlardan dolayı şehir yerle yeksan hale gelmiştir. Hal böyle olunca da bu şehrin defalarca kez tekrar inşa edilmesi icap etmiştir.

10. Bir Dönem Latinlere de Ev Sahipliği Yapmıştır

İstanbul, yaklaşık 60 yıl boyunca Latinleri de misafir etmiştir. Bu toprakları sefalet ve fakirlik içerisindeki yıkık bir yaşantı neticesinde terk eden Latinler, Bizanslılar tarafından da "Latin Köpekler" olarak anılmıştır.

Benzer İçerik Önerileri
İstanbul Hakkında Genel Bilgiİstanbul Gezilecek Yerler