logo
post image 1

Denizlerin Tanrısı Poseidon Hakkında 11 İnanılmaz Bilgi

Poseidon Hakkında Bilgiler

Olympos tanrıları arasında yer alan Poseidon'un Zeus ve Hades adında iki erkek kardeşi vardır. Zeus aralarından en güçlüsüdür. Poseidon Zeus'un gücünü hep kıskanmıştır. Zeus, gökleri, Poseidon denizleri, Hades ise yeraltını yönetmektedir. Bu içeriğimizde Poseidon hakkında muhteşem bilgileri araştırdık ve derledik.

İşte denizlere hükmeden tanrı olduğuna inanılan Poseidon hakkında bilgiler;

1. Titanlar Savaşı'nda Poseidon kardeşi Hades'le beraber diğer kardeşi olan Zeus'a destek verir. Kylopların Zeus'a şimşeği silah olarak vermeleri sonucunda Zeus savaşı kazanır ve Poseiodon, Hades ve Zeus dünyayı aralarında bölüşmeye başlarlar. Artık Poseidon denizleri, Hades yeraltını, Zeus'ta gökleri yönetecektir.

2. Poseidon'un Hades ve Zeus adında iki kardeşi vardır. Poseidon'un sembolü at, balık, boğa, 3 dişli yaba ve yunus balığıdır. Yunan Mitolojisinde Poseidon, keçe saçlı, uzun ve gür sakallı bir adam olarak anlatılır.

3. Deniz Tanrısı Poseidon, Ege'de bulunan Eğriboz Adası açıklarında denizin dibinde değerli taşlardan inşa edilmiş bir sarayda yaşıyordu. Poseidon, atlarıyla beraber denizin üzerinde savaş arabası sürüyordu.

4. Poseidon, Yunan mitolojisinde atların atası ve koruyucusu olarak bilinir. İnsanlara atları nasıl kullanabileceklerini öğretmiştir. Poseidon'un atlarıyla birlikte sürdüğü savaş arabasına bakılırsa savaş arabacılarının dostu olduğunu söyleyebiliriz.

5. Truva şehrinin surları Poseidon ve Apollo tarafından yapılırken Truva kralı Laemedon verdiği sözü tutmaz ve tanrıları tehdit etmeye başlar. En ufak bir şeye sinirlenen Poseidon kralının bu hareketini görünce deliye döner. Şehre bir deniz canavarı gönderir fakat canavar Herakles tarafından öldürülür ve savaş başlar. Truva Savaşı'nda Poseidon ölümlü kılığına girerek Yunanlıların yanında savaşa katılır.

6. Efsaneye göre başkent Atina'nın koruyuculuğunu yapmak ve baş tanrısı olmak için Poseidon ve Athena arasında büyük bir tartışma başlar. Bu konuya çözüm bulmak isteyen tanrılar bir araya gelip karar verirler. Karar ise şudur; Poseidon ve Athena insanlara birer tane hediye verecek. Bu hediyelerden hangisi insanların daha çok işine yararsa Atina onun olacak.

7. Poseidon atlarıyla birlikte meydana gelerek 3 dişli yabasını yere vurur ve insanların hiçbir işine yaramayan deniz kuyusunu ortaya çıkarır. Athena ise kendi yarattığı zeytin ağacını insanlara verir ve insanlar Athena'yı seçer. Bu duruma sinirlenen ve yenilgiyi hazmedemeyen Poseidon, Atina'yı tamamen sular altında bırakır.

8. Poseidon, Zeus'tan sonraki en güçlü ikinci tanrıydı. Üç dişli yabası ile denizlerin hakimi oydu. Elindeki üç dişli yabayı yere vurduğunda adaları denize gömer, bazı adaları ise denizin üstüne çıkarırdı. Poseidon, gücünün her daim farkında olan bir tanrıydı.

9. Zeus Poseidon'dan güçlü olduğu için Poseidon'a sürekli emir verirdi. Bu durumdan hiç hoşnut olmayan Poseidon Zeus'un düşman tanrılarıyla bir araya gelerek Zeus'u zincirletmeye çalışmıştır.

10. Yunan mitolojisinde tanrılar ne kadar insanlardan dua alırsa o kadar güçlenirler. Yunanlılar için denizler tanrısı çok önemli bir yere sahiptir. Yunanlılar, adalarda yaşayıp denizcilikle çok fazla uğraştığı için tanrıları Poseidon'a her gün etmiş ve onu güçlendirmişlerdir.

11. Sözlükte Poseidon kelimesinin henüz net bir anlamı bulunmasa da en mantıklı açıklama efendi anlamına gelen "Posei", su anlamına gelen "Davon" kelimelerinin birleşmesiyle oluştuğu düşünülmektedir.

Benzer İçerik Önerileri
Yunan Tanrılarının İsimleri Nelerdir?Klasik Yunan Mitolojisi ve Tanrılar