logo
post image 1

Özel Anlarınızı Güzelleştirin: Mekan Çekimi Nasıl Yapılır?

Fotoğrafçılıkta Mekan Çekimi Nedir?

Ürün ve mekan fotoğrafı çekimi görselleşmiş dünyada, ticari alanda faaliyet gösteren kurumların kendilerini var etmeleri için olmazsa olmaz bir ihtiyaçtır. İnsanlar bir yemek yemeden önce menüde yemeğin şekline bakarlar, eğer fotoğrafı iyi çekilmiş ya da yemek iyi görünüyorsa kişi tercihini bu yönde kullanacaktır.

Ticari alanda da fotoğraf oldukça önemlidir. Bir restorana gittiğiniz zaman sizi ilk olarak cezbeden görselliktir. Gittiğiniz yer görsel açıdan sizi tatmin ediyorsa o yer artık sizi sürekli kendine çekecektir. Günümüzde çoğu restoranların, okulların, mağazaların fotoğrafçıları ve bu fotoğrafları yayınladıkları bir internet sitesi vardır. Peki mekan çekimi nasıl yapılır ve kaça ayrılır?

İşte günümüzün olmazsa olmazı mekan çekimleri ve teknikleri;

Mekan çekimleri ticari açıdan bir çok getiri sağlamaktadır. Son teknoloji fotoğraf makineleri ile çekiliyor. Bir çok işlemden geçildikten sonra teslim ediliyor. Fotoğrafçılıkta mekan çekimleri ikiye ayrılıyor;

  • İç Çekim
  • Dış Çekim

Mekan çekimleri göreceli bir kavramdır. Bu yüzden son teknoloji ürünler ve profesyonel destek alınarak çekilmesi gerekir.

Dış Mekan Çekimi Nasıl Yapılır?

Tamamen orijinal mekanlarda, ışığın ve doğanın her ayrıntısını kullanarak, özel tekniklerle çekilen üstün bir fotoğrafçılıktır. Dış mekan fotoğrafçılığı ilk zamanlar sadece moda ve dergi kapakları için kullanılıyordu.

Ancak günümüzde artık fotoğraf, nişan, reklam gibi birçok çekim doğal dediğimiz dış çekim adı verdiğimiz şekilde yapılıyor. Eğer profesyonel bir çekim istiyorsanız fotoğrafçıya ait ekipmanlar bir aracın içine yerleştirilir, her şey ustalıkla kurulur ve fotoğrafçı tarafından çekim gerçekleştirilir.

Fotoğraf Notu: .Ufuk çizgisi alt çizgisinin olduğu yer. Eğer burada bir insan potresi olsaydı ufuk çizgisi yukarıda olması gerekecekti.

Dış mekan fotoğraflarında dikkat edilmesi gereken diğer önemli husus da ufuk çizgisinin çerçevede yer aldığı orandır. Ufuk çizgisi yer ile göğün birleştiği noktadadır. Fotoğraflarda 1/3, 1/5, 1/9 gibi oranlar içerisinde yer alması gerekiyor.

Dış Mekan Çekimlerinde Kullanılacak Malzemeler;

  • Tripod/ üç ayak
  • Koruyucu fitler
  • Parasoleyler
  • Ekipman Çantası
  • Omuzluk kayışı

İç Mekan Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

İç mekan çekimlerinde en önemli sorun ışığın yeterli olmamasıdır. Özellikle pencereden sızan doğal ışığın karanlık mekanla oluşturduğu kontrast, fotoğrafçılara zorluk yaşatır. Bu durumda tüm mekanı ya da ışığın ulaşmadığı yerleri aydınlamak bu sorunu çözmek için çözüm olur. Ancak, bu durum cami, kilise gibi çok büyük yapıların homojen bir şekilde ışıkla aydınlatması imkansızdır.

Tripod kullanarak, düşük enstantane ile fotoğraf çekme yöntemiyle yetersiz ışık sorunu çözülmese bile bu durum başka bir probleme neden olur. Mekân içinde kullanılan aydınlatmaların fazla pozlanmasını sağlar. İç mekan fotoğraflarında pencere ve kapılara yer verilebilir. Yetersiz ışık sebebiyle genellikle fotoğrafın dışında kalan taban ve tavan da fotoğrafın bir öğesi olarak kullanılabilir.

İç mekan çekimlerinde çekim yapacağınız mekana göre malzemeleriniz değişecektir.

Fotoğraf Çekerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Işık: Işık fotoğrafın ruhudur. Çekim yapılacak ürünün en iyi, doğal ve göze hoş gelebilecek şekilde görülmesi için ışık ayarı yapılması gerekecektir. Dışarıda çekim yaptığımız zaman ışığımızın doğal olmasını sağlayalım. Yapay ışıklara pek ihtiyacımız olmayacaktır. Gökyüzünün vereceği renk ahengi ile fotoğrafımız ışığa doyacaktır.

Dış Mekan: Çekim, planlanan konsepte göre homojen mi yoksa parçalı bir ışıkta mı çekileceği belirlenmelidir. Eğer iç çekim yapacak olursanız o zaman yapay ışıklandırmayı bilmek gerekir.

Renk Sıcaklığı: Renk sıcaklığının ölçü birimi Kelvin’dir. Aydınlatma elemanı ışığın rengini ifade ediyor. Kelvin değerinin yükselmesiyle renk mavileşmeye Kelvin değerinin düşmesiyle birlikte renk sararmaya başlayacaktır.

Göz Teması Kurmak: Özellikle portre çekimler yapılacağı zaman, kişinin rahat olması çok önemlidir. Kişinin makineyle göz teması kurması, fotoğrafın doğal durmasını sağlar. Fotoğraf çekmenin incelikleri arasında göz teması önemli bir yere sahiptir.

Benzer İçerik Önerileri
İyi Bir Fotoğraf Nasıl Çekilir?Yüzlerce Beğeni Getirecek Fotoğrafta Güzel Çıkmanın Yolları