logo
post image 1

Gözenekleri Sıkılaştırıcı Bakım ve Maske

Cildin sağlıklı ve bakımlı görünmesi kadınlar için çok önemlidir. Bunun için çeşitli maskeler, peelingler ve bakım kürleri uygularlar. Ancak cildimizde oluşan gözenekler, siyah noktalar ve sivilceler kimi zaman güzelliğimize gölge düşürebiliyor. Yağlı, kuru ve karma ciltlerin hepsinde yapılarına göre değişkenlik gösteren sorunlar ortaya çıkabiliyor.

YAĞLI CİLTLERDE GÖZENEK DAHA ÇOK GÖRÜLÜYOR

Ciltte gözenek oluşmasının başlıca nedeni yağlı cilttir. Yağlı ciltlerde sivilce, gözenek ve siyah nokta oluşumuna daha sık rastlanılmaktadır. Bu nedenle yağlı cilt tipine sahip kişiler sabah akşam düzenli olarak cilt temizliklerini yapmalı ve gün içerisinde oluşan kirlerden arındırmalılardır.

Özellikle yanak bölgesinde ve burunda gözenek oluşumu yoğunlaşmaktadır. Gün içerisinde uzun süre makyaj ile durmak, makyaj ile uyumak, çevre kirliliği, toz, duman ve benzeri birçok çevresel faktör yüzün yağlanmasına ve gözeneklerin kir dolmasına neden olmaktadır.

CİLDİNİZİ TEMİZLEYİN

Hergün düzenli olarak çeşitli yüz temizleme jelleri ve sütü kullanarak cilt temizliğinizi yapmalısınız. Ancak bu ürünlerin cilt yapınıza uygun olarak seçilmiş olması oldukça önemli. Cildinizi çok kurutmayacak ve alkol içermeyen ürünleri tercih etmelisiniz. Kullandığınız maske ve peelingleri temizlerken özenli davranmalısınız. İyi durulanmayan maske ve peelingler gözeneklerin tıkanmasına neden olurken aynı zamanda cildinizin hava almasını engellemektedir.

Gözenek temizliğinde kullanılan en iyi yöntemlerden biri buhardır. Bol buharlı bir duşun yanı sıra sıcak su dolu bir kaba başınızı eğerek cildinizdeki gözeneklerin temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Burundaki gözeneklerinin azalması için mutlaka cilt temizliğini ve bakımını düzenli olarak yapmalısınız.

BURUN GÖZENEKLERİNİ SIKIŞLAŞTIRICI MASKE

- 1 çorba kaşığı limon suyu

- 1 adet yumurta beyazı

Hazırlanışı : Öncelikle limon suyunu ve yumurta beyazını bir kase içerisinde çırparak karıştırınız. Yeteri kadar çırptıktan sonra burununuza ve burun çevrenize sürünüz. Bir süre beklettikten sonra ılık su ile ile durulayınız. Ancak yıkarken iyice durulamaları önemlidir. Maskeyi haftada 2 kere uygulayınız.

GÖZENEK SIKILAŞTIRICI KÜR

- 1 tutam ısırgan yaprağı

- 1 kaşık kekik

- 1 bardak su

Hazırlanışı : Malzemeleri bir cezvede kaynatınız. Kaynayan karışımı soğumaya bırakınız. Bu karışım ile sabah akşam cildinizi temizleyiniz. Bir ay içerisinde sonuç alacaksınız.