logo
post image 1

Tırnak Sararması Nedenleri ve Çözümleri

El bakımı kadınlar için çok önemlidir. Ellerin bakımlı ve sağlıklı görünmesi için çeşitli krem ve maskelerle bakım yaparlar. Rutin manikür bakımlarını pek aksatmazlar.

Tırnak Sararması

Tırnak sararmasının önüne geçebilmek adına öncelikle tırnak sararmasına neden olan faktörlerin belirlenmesi gerekmektedir. Böylece tırnaklarınızın neden sarardığını belirleyerek öncelikle bu nedeni ortadan kaldırmalısınız. Sonrasında ise çeşitli tırnak bakım kürlerini uygulayabilirsiniz.

TIRNAK SARARMASI NEDENLERİ

OJELER

Ojeler ise bakımlı ellerin olmazsa olmazlarındandır. Ancak çok sık oje sürülmesi, koyu renk ve birkaç kat oje sürülmesi tırnakların havasız kalmasına neden olmaktadır. Havasız kalan tırnaklarda zamanla sararma meydana gelmektedir. Koyu renkli bir oje sürmeden önce tırnaklarınza mutlaka bir kat cila sürünüz. Dikkat etmeniz gereken diğer bir nokta ise içeriğinde formaldehit içeren ojeleri kullanmayınız. Belirli aralıklarla oje sürün ve ara ara tırnaklarınızı dinlendirerek hava almasını sağlayın.


VİTAMİNSİZLİK VE ENFEKSİYONLAR

Sararan tırnakların diğer nedenleri ise vitaminsizlik, sigara kullanımı, temizlik ürünleri ve eldiven kullanımı olarak sıralanabilir. C ve D vitamininden yoksun kalan tırnaklarda zamanla sararma ve sertleşme görülür.  Aynı zamanda tırnaklarda oluşan çeşitli enfeksiyonlar da tırnak sararmasına neden olan faktörler arasındadır. Tırnak mantarı, sedef hastalığı, diyabet ve akciğer hastalıkları tırnak sararmasında rol oynayan hastalıklardandır.


SİGARA KULLANIMI

Sigaranın zararları burada da karşımıza çıkmaktadır. Vücudumuzun birçok alanını tahrip eden ve zarar veren sigara tırnak sağlığımızı da olumsuz yönde etkilemektedir. İçeriğindeki nikotin tırnaklarınızda sarı lekeler oluşmasında ve tırnaklarınızın sararmasında önemli bir rol oynamaktadır.


ELDİVEN KULLANIMI

Tırnakların havasız kalması tırnak sararmasının başlıca nedenleri arasındadır. Çok sık oje sürmek ve neredeyse ojesiz gezmemek gibi uzun süre eldiven kullanımı da tırnakların havasız kalmasına ve sararmasına neden olmaktadır. Genellikle işi gereği sürekli eldiven kullanmak durumunda olan kişilerde tırnak sararmasına sıkça rastlanılmaktadır.


YAŞ FAKTÖRÜ

Yaş ilerledikçe vücudun çeşitli bölgelerinde defarmasyonlar oluşmaktadır. Cildin kırışması ve saçların beyazlaması gibi tırnak sararması da ilerleyen yaşlarda meydana gelebilecek sorunlardan biridir. İlerleyen yaşlarda tırnakların kendini yenileyememesi tırnak sararmasına neden olmaktadır.


KİMYASAL FAKTÖRLER / TEMİZLİK ÜRÜNLERİ

Kimyasal maddeler vücudumuzun her alanında tahribat oluşturabilecek potansiyele sahiptirler. Tırnakların üst katmanında bulunan yağ tabakası kullanılan ve kimyasal içeren temizlik  ürünleri nedeniyle sararmaktadır. Temizlik ürünleri ve diğer kimyasal içeren ürünlerin kullanımında mutlaka eldiven kullanılmalı ve sonrasında eldiven çıkartılarak eller bol su ile yıkanmalıdır.


TIRNAK SARARMASI İÇİN DOĞAL BAKIM KÜRÜ

Taze sıkılmış limon suyu

Süt

Maden suyu

Hazırlanışı : Öncelikle tırnaklarınızı 1 hafta boyunca limon ile ovalayın. 1 hafta sonra tırnaklarınızı her gün 15 dakika sütte bekletin. Son olarak tırnaklarınızı sütten çıkarınca maden suyu ile yıkayınız.

 

Cansu YAVAŞ / NeOldu.com