logo
post image 1

Çıt Çıt Saç Nasıl Takılır?

Çıt Çıt Saç Nedir?

İnce ve zayıf görünen saçların görümü bazı kadınları rahatsız eder. Bu yüzden kadınlar çıt çıt kullanmaktadır. Çıt çıt, 8 farklı parçadan oluşan, saçta toka yardımı ile tutunan saçlardır. Çıt çıt kadınların saçlarını daha yoğun görünmesini sağlamaktadır. Tokası sayesinde kolayca takılıp, çıkarılmaktadır. 

 

Her parça farklı boyutlardan hazırlanmaktadır. Küçük ve büyük boyutlar oluşan farklı parçalar vardır. Çıt çıt saçların birbirinden farklı boyutlarda olmasının sebebi, kafanızın değişik bölgelerine takılmasına yardımcı olmaktadır. Her parçanın kullanım yeri bellidir. Çıt çıt saçlar, enseye, kulak yanlarına, kulak üstlerine, kafanın üst bölgesine takılmaktadır.


Çıt Çıt Saç Nasıl Takılır?

Çıt çıt bir kuaföre taktırılmadan da kullanılmaktadır. Çıt çıt kullanmak isteyen kişiler evde kendi de kolaylıkla takabilir. Her parçanın kullanım bölgesi bellidir. Parçaların belli olması kolaylık sağlamaktadır. Çıt çıtın saç ile aynı yapı da olması gerekmektedir. Bu durum saç ile çıt çıtın bir bütün halinde olmasını sağlamaktadır.

Çıt çıt takmadan önce saçların temiz ve bakımlı olması gerekmektedir. Çıt çıt takmak için saçlarınızı tarayınız. Enseden yukarı doğru takılması gerekmektedir. Çıt çıtların hangi bölgeye takılacağı bellidir. Bu yüzden saçlarınızı bölgelere göre ince ince ayırmanız gerekir.

İnce telli saçlara sahip olan kadınlar, daha kolay kullanım için saçlarına sprey sıkıp, krepe yapıp yanı saçı hafifi kabartarak çıt çıtları takabilirler. Bu uygulama daha uzun süre kullanımını sağlamaktadır. Kalın telli saçlara sahip olan kadınlar bu tekniğe gerek duymamaktadır. Kalın telli saçlar da daha iyi tutmaktadır. Bu yüzden daha uzun süre kullanılır.

 • Saçlarınızı tarayınız. Çıt çıt takacağınız bölgeyi ayarlayınız. Kalan saçlarınızı kıskaçlı toka ile tutturunuz.
 • Çıt çıt takmak istediğiniz bölümü saç spreyi ile sabitleyiniz.
 • Bir tarak yardımı ile sprey sıkılan bölgeye krepe yapınız.
 • Çıt çıt saçı kafanıza takmadan önce tarayarak düzeltiniz.  
 • Çıt çıt takacağınız bölgeye güzelce yerleştirin ve tokasıyla tutturunuz.
 • Üstte tarafta kalan saçlarınızın bir kısmını alarak aşağıya doğru indiriniz.  Bu şekilde üst tarafta bulunan saçlar çıt çıtın görünmesini engelleyecektir.
 • Bu işlemleri çıt çıt takacağınız diğer bölgelere de uygulayınız.
 • Son olarak tüm saçınızı arkaya doğru tarayınız. Üstlerde kısımda sadece kendi saçlarınızın görünmesini sağlayınız.

Çıt Çıt Saç Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çıt çıt alırken bazı durumlara dikkat edilmesi gerekir. Çıt çıt kullanımın da tokanın kalitesi önemlidir çünkü saçı tutan tokadır. Bu yüzden tokanın kaliteli olması gerekmektedir. Aynı zaman da saçın kalitesi ve kumaşın da kalitesi de önem taşımaktadır.

Kumaş ve saçın kalitesiz olması kötü bir görünüme neden olur. Aynı zaman da daha kötü sebeplere yol açabilir. Cilt sorunlarına neden olabilir. Bu yüzden dikkat edilmelidir. Çıt çıt olarak seçilen saçın yıkama, boya, röfle, perma gibi işlemlerin uygulanmasını sağlayacak modeller olması gerekir. Bu işlemlere uygun olmayan saçlar kalitesiz ve kullanımına uygun değildir.

Kaliteli çıt çıtlar her işlemin uygulanmasın da sorun çıkarmamaktadır. Piyasada birçok farklı saç satılmaktadır. Kaliteli çıt çıtlar yumuşak ve ince telli modellerden oluşmaktadır. Kalitesiz olanlar normal çıt çıtların fiyatından daha düşüktür.

Çıt Çıt Saç Nasıl Yıkanır?

 • Çıt çıt saçlarınızı istediğiniz zaman kolaylık yıkayabilirsiniz. Bu işlemi evde pratik yollarla yapabilirsiniz.
 • Bunun için bir kaba suyu doldurunuz. Bu suyun ılık olmasına özen gösteriniz.
 • Çıt çıt saçları dikişli kısımlarından tutarak şampuan ve ılık suyun dolu olduğu bir kaba koyup çıkarınız. Bu işlemi birkaç kere tekrarlayınız.
 • Yıkama işlemi bittikten sonra son kez daldırıp saçlarını karıştırmadan ovalayınız.
 • Ilık su ile duşun altında şampuanın akmasını sağlayınız.
 • Çıt çıtların daha yumuşak olmasını istiyorsanız, yıkama işleminde uyguladığınız gibi kaba suyu ve saç kremi koyarak tekrarlayabilirsiniz.
 • Saçları bir tarak ile tarayınız. Daha sonra saçı durulayınız.
 • Saçları bir askıya asarak kurutunuz.