logo
post image 1

Siyah Giyince Zayıf Görünür Müyüz?

Giysi seçimi beden şeklimize ve özellikle kilomuza göre yapmamız gereken bir şeydir. Genellikle kilolu kadınların dolabına baktığınızda koyu renk kıyafetlerin, özellikle de siyahın çoğunlukta olduğunu görürsünüz. bunun sebebi elbette ki hepsinin siyahı sevmesi değildir. Siyah gibi renkler bizi olduğumuzdan zayıf gösterir. aha doğrusu şöyle açıklamak gerekir ki, insan gözü nesneleri ancak farklı biçim ve renklerdeyse algılanabilir. Açık renkli kumaşlarla koyu renkli kumaşlar insan gözü tarafınan aynı algılanmaz.


Açık renkli kumaş üzerindeki kıvrımlar koyu renkli kumaşa göre çok daha kolay fark edilir. Bu yüzden siyah giyildiği zaman gölgeler iyi seçilemeyeceği için şekil düz görünür. Yalnız bu sadece tam arkadan bakıldığında böyledir. Profilden bakıldığında arka ve ön çıkıntılar yine olduğu gibi görünecektir.

Koyu tenli insanların açık tenli insanlara göre daha genç görünmesi de yine gölgelerin insan yüzündeki etkisinden kaynaklanır. Kırışıklar yarattıkları gölgeler sayesinde fark edildiği için koyu tende onları görmek zordur.