logo
post image 1

Göz Çevresini Gençleştirmek İçin Öneriler

Göz çevresi yorgun, üzgün ya da mutlu olduğumuzu hemen gösterdiği gibi zamanın yol açtığı izleri de taşımaktadır. Bunun nedeni ise göz çevresindeki derinin diğer bölgelere daha narin ve ince olmasıdır.

Gençken cildimizin kolajen ve elastin dokusu kırışıklıkları engellemektedir fakat yapılan göz hareketleri zamanla çizgiler, kırışıklıklar, kaz ayakları ya da sarkmalara neden oluyor. Cildin elastikiyetini kaybetmesiyle beraber bu sorunlar giderek daha da görünür hale gelmektedir. Peki göz çevresinin genç ve güzel görünümünü korumak için neler yapabiliriz?

1. Güneş Gözlüğü Kullanın

Güneşin zararlı etkileri cildimizi yaşlandırdığını artık hepimiz biliyoruz. Güneşli havalarda gözlerimizi daha çok kısıyoruz. Gözlerimizi kısmamız ve çatmamız, göz çevresindeki kırışıklıkların ve kaz ayaklarının oluşmasına neden olmaktadır.

Hassas olan göz çevresini güneşin zararlı etkilerinden ve göz hareketlerinin oluşturduğu sorunlardan korunmak için mutlaka güneş gözlüğü koruyun. Ayrıca gözlüğünüzün göz çevresini koruduğundan da emin olmanız gerekmektedir.


2. Kolajen Desteği

Kolajen desteği göz çevrenizin daha genç ve sağlıklı görünmesini sağlamaktadır. Yaşlandıkça ciltteki kolajen desteği azalır bu da cildin canlılığını ve sıkılığını kaybetmesine neden olur. Bu yüzden güneş koruyucu kremler ve göz kremlerinizle kolajen desteğini arttırmanız gerekmektedir. Ayrıca C vitamini ve B3 vitaminleriyle de kolajen desteğini arttırabilirsiniz.


3. Nemlendirin

Nem cildiniz için önemli olduğu kadar göz çevreniz için de önemlidir. Bu yüzden hem içten hem de dıştan cildinizi nemlendirmeniz gerekmektedir. İçeriden bol su tüketerek cildin nem desteğini arttırabileceğiniz gibi, cilt tipinize uygun nemlendiricilerle de dışarıdan destek olabilirsiniz. 


4. Bakıma Ara Vermeyin

Cilt bakımınızda disiplin ve sabır en önemli etkendir. Göz çevrenizin bakımını sabah ve akşam kesinlikle ihmal etmeyin. Özellikle uykunuzu alabilmeniz, stres ve yorgunluk göz çevrenizi olumsuz anlamda etkilemektedir. Bu yüzden kendinize dikkat edin ve mümkün olduğunca bol şekerli, karbonhidratlı yiyeceklerden uzak durmaya çalışın.