logo
post image 1

Günlük Cilt Temizliği Nasıl Yapılmalı

İnsanın cildi oldukça hassastır. Cilt yapıları insandan insana değişiyor. Genellikle insanlarda bulunan cilt yapıları; kuru, karma ve yağlıdır. Bu cilt yapılarına göre cilt temizlemelerinde de değişimler görülüyor. Örneğin yağlı bir cildi temizlemek için yağ bazlı temizleme kremleri kullanılmamalıdır. Eğer cilt yapınızın ne olduğunu bilmiyorsanız, bir cilt uzmanı veya güzellik uzmanı tarafından öğrenebilirsiniz. Dediğimiz gibi cilt insanın en güzel elbisesidir.Cildimizi korumak için doğru temizleme yöntemleriyle temizlememiz gerekiyor.

İşte Ciltlere Göre Temizleme Biçimleri

Cildinizin yapısını bilip ona göre ürün kullanmalısınız.

Temizleme Jelleri genellikle yağlı ve karma ciltler için uygundur.

Temizleme Sütü: Kuru ve hassas ciltler için kullanılmalıdır. İçindeki yağ miktarının fazla olması nedeniyle yağlı ciltler için kullanılması doğru değildir.

Tonikler genelde ön temizlik yapıldıktan sonra pamuğun üzerine dökülüp, cilde sürülür böylece cilt kirinden arındırıp ve sıkılaşması sağlanır.

Makyaj temizleme ürünlerini cilt yapınıza uygun olmalı ve temizlenmesi gereken bölge için kullanılmalıdır. Örneğin göz için olan temizleme sütünü cildiniz için kullanmayın. Çünkü bu o bölgedeki cilt yapısı özellikleri dikkate alınarak üretilmiştir.

İllaki dışarıda temizleme ürünleri almanız gerekmiyor. Bu temizleme ürünlerini kendinizde evde yapabilirsiniz.

Karma ve yağlı ciltler için Yoğurt maskesi

Az miktarda yoğurt ve karbonatı karıştırın ve cildinize sürün. En fazla haftada 1 kez yapın, daha fazlasını yaparsanız cildiniz tahriş olabilir. Böylece cildinizi kirlerden arındırıp siyah noktalardan kurtarıyor.

Evde Temizleme Sütü

Az miktarda şampuan, zeytinyağı ve suyu iyice karıştırın. Pamuğa sürün ve cildinizdeki makyaj bölgelerini temizleyin.

Sırayla Günlük Cilt Temizliği

Sabah kalkar kalmaz yüzünüze su ile yıkayın böylelikle cildiniz canlanmış olur. Cildinize uygun temizleme köpükleri ve kremleri sürün sonrasında güneş ışınlarından korunmak için güneş kremi sürünüz.

Akşam Cilt Temizliği

Günün yorgunluğunu ve günün tozundan arınmak için, akşam temizliği çok önemlidir. Öncelikle göz makyaj temizliğinden başlayalım. Göz çevresi oldukça hassastır ona göre temizleme ürünlerini bir pamuğa sürüp yavaş yavaş göz bölgesine sürüyoruz. Sonrasında yüz ve boyun bölgemizi temizliyor ve yüzümüzü durulu su ile yıkıyoruz. Cildinizin sıkılaşmasını istiyorsanız tonik sürün ve o anda cildiniz oldukça rahatlayacaktır. Gece kreminiz varsa sürebilirsiniz. Böylece rahat bir uyku uyuyacaksınız.